• Padar island Komodo
  • Bromo
  • Raja Ampat
  • Duikvakanties Indonesië
  • Borobudur
  • Tanah Toraja
  • Turtle
  • Ombak Putih
  • Bali sunset
  • Baliemfestival
  • Kawah IJen
  • Bohorok
  • Tangkahan
  • Samosir
  • Baturraden
  • Pink beach Komodo
  • Whaleshark Kalimantan

Reisverslag Indonesië

Mystic Kalimantan enrkelen in de Derawan-archipel

Goedemorgen Flip,

Waar te beginnen. Samenvattend, een prachtig avontuur!

We hebben een bijzondere ervaring op Kalimantan gehad, het is in Nederland niet goed uit te leggen hoe het was; zo anders dan je als Nederlander ook maar zou kunnen verwachten. We kijken met een positief gevoel terug op onze reis. Sterker nog, we denken aan een volgende keer naar een ander gebied en kunnen jouw advies daarin gebruiken.

Hoogtepunten waren zeker onze toegewijde begeleiders. Gids Merry heeft 10 dagen hard gewerkt en we hebben veel van haar geleerd. Vervolgens gids Rikky die alles weet van de onderwater wereld, geweldig om met hem op zee te zijn, snorkelen. Dankzij Rikky heeft we met zoveel schildpadden gesnorkeld op Maratua, we konden ze niet eens meer tellen. Hij heeft ook filmpjes en fotos van osn met de walvishaaien gemaakt, te vermelden waard. Zowel Merry als Rikky waren hele fijne personen om mee om te gaan. Steeds hadden we prima chauffeurs, die ons veilig vervoerden en ook hebben toegevoegd aan onze ervaring. Hierbij willen we speciaal chauffeur Eco vermelden, die als Dayak ook nog zijn eigen ervaringen inbracht, zijn Dayak gevechtskostuum heeft getoond en gedanst, bij de waterval was dit heel bijzonder.
Sowieso hebben we de locale bevolking als bijzonder en gastvrij ervaren. Dat begon al in Merasa bij de Dayaks en Oerang Oetangs, varen door de jungle. We sliepen bij een familie (homestay) die ons met open armen heeft ontvangen, dat zullen we nooit vergeten. De meisjes die dansten, Ruben die muziek maakte, zo puur.

Een verbeterpunt is de trip naar de Walvishaaien. We zouden deze 2 keer maken. We zijn 2 keer met de Kloktok boot op zoek geweest, uren varen en dan van het ene naar het andere visserplatform, tevergeefs. We denken dat dit beter kan, in elk geval met een motorboot. Die ze dan inderdaad op tijd moeten reserveren (we hadden de reis maanden vooraf geboekt) en er niet de laatste dag achteerkomen dat deze boot niet beschikbaar is. En dit zou het hoogtepunt van de reis moeten zijn. Als dit niet goed is voorbereid, dan is het zonde. Het was ook pijnlijk voor de gids. Gelukkig hebben we de laatste dag, toen we van Maratua via Derawan naar Berau voeren, met de motorboot de walvishaaien alsnog gezien en ermee gezwommen. Dankzij Rikky en de prima kapitein van de motorboot. De stop op Derawan zou standaard in het programma kunnen, kinderen die met een schildpad in de zee spelen, de mensen, de huizen, heel bijzonder.
Over het algemeen is het eten best uitdagend. Mijn maag had er moeite mee. Merry deed erg haar best het eten wat rustiger te houden, ik ben geeindigd met brood en fruit.

Vermeldenswaardig prachtig is ook het bezoek aan Sangalaki, met de schildpadden rescue. 's nachts meehelpen met het vinden van de eieren zodat ze niet gestolen worden en het vrijlaten van kleine schildpadjes. We hadden daar wel een paar dagen kunnen blijven om te helpen en om te snorkelen. We zagen daar ook een grote hagedis uit zee komen, hij was wel 1,5 m lang. Dat verwacht je niet.

Je moet wel flexibel zijn, want het programma wordt steeds bijgesteld. Voor ons was dit prima te doen.

Wat duurzaam reizen betreft zouden we graag een manier zoeken om minder plastic flessen te gebruiken. Ook het personeel (locale Kloktok) instrueren om geen plastic overboord te gooien. Misschien een Merapi fles met instructie vooraf? De vervuiling is een aandachtspunt. We begrijpen dat dit tijd nodig heeft en je zou ergens willen beginnen.

En dan hebben we nog niets eens de zwaluwhuizen, de kokosnotenboomklimmer, de neusapen, langoor-apen, andere apen, neushoornvogels, bijzondere vissen zoals clownsvissen, octopus, bumphead, de Kai Kai man enz genoemd.

Dank je wel voor deze bijzondere reis.

p.s. de vlucht met Turkish Airlines was prima.